محترم محمد ظریف «علم» ستانکزی فرزند دوکتور سحرگل «علم» ستانکزی در ولایت لوگر چشم به جهان گشود. او تعلیمات ابتدائی را در لیسۀ عالی حبیبۀ کابل و تعلیمات ثانوی خویش را در مدرسۀ عالی امام ابوحنیفه رحمة الله علیه به اتمام رسانیده و در سال 1378 هــ ش از رشتۀ فقه و قانون پوهنخی شرعیات پوهنتون کابل به درجۀ لیسانس فارغ التحصیل گردید. موصوف در سال 1384 هــ ش ستاژ قضائی را در کمیسیون اصلاحات عدلی و قضائی مؤفقانه سپری نموده و در سال 1393 هـ ش مؤفق به ختم دورۀ ماستری و اخذ درجۀ تحصیلی ماستری خویش از رشتۀ فقه و قانون پوهنخی شرعیات پوهنتون کابل گردید. در سال 1395 هــ ش بعد از سپری کردن امتحانات ورودی مقطع دکتورا وارد برنامۀ دکتورای پوهنتون ننگرهار در رشتۀ فقه و قانون گردیده و دروس نظری این دوره را با مؤفقیت پشت سر گذاشت.

محمد ظریف «علم» ستانکزی تجارب زیادی در عرصه‌های مختلف مسلکی و حقوقی دارد؛ وی مدتی بحیث څارنوالی مسلکی در مربوطات لوی څارنوالی ایفاء وظیفه نموده و در دو دوره سِمت معاون انتخابی انجمن مستقل وکلای مدافع افغانستان را بعهده داشته است؛ علاوه بر آن از مدت 12 سال بدینسو به عنوان مدرس و ترینر در برنامه‌های آموزش مسلکی، حقوقی و فقهی برای قضات، خارنوالان، وکلای مدافع و کارمندان وزارت عدلیه و همزمان پوهنتون‌ها و مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی در مقاطع لیسانس و ماستری، مصروف تدریس بوده است. علاوه بر تربیۀ کادرهای مجرب و مسلکی در عرصه‌های مسلکی و حقوقی، توانسته خدمات شایان دیگری از جمله تألیف کُتب و نوشتن مقالات مختلف حقوقی و فقهی،  و قلم فرسائی در این راستا بپردازد. که در میان رهروان علم و اهل دانش جایگاه بخصوص و شهرت نیک کمائی نموده و کتابهای تألیف شدۀ آن به عنوان منبع اصلی درسی در پوهنخی های حقوق و شرعیات اکثر پوهنتون‌های کشور توسط اساتید، تدریس گردد.

 آثار علمی و تألیفات وی قرار ذیل است:

1- اجراءات دعوایِ مدنی از دیدگاۀِ فقه و قانون؛

2- اصول محاکمات جزائی؛

3- جرایم ناشی از فساد اداری؛

4- اسلام و دموکراسی؛

5- اصول محاکمات و اجراءات جزائی؛

6- نشر ده‌ها مقاله و مطالب حقوقی و علمی در رسانه‌های چاپی و وبلاک حقوقی (دستانکزی حقوقی وبلاک پانه- zestanikzai.blogfa.com).

حسب لزوم دیده مقامات صالحۀ وزارت مالیه و حکم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان وی به حیث رئیس عمومی املاک وزارت مالیه تقرر حاصل نموده است.